Góra Żar – atrakcje Międzybrodzia Żywieckiego

Szczególną atrakcją turystyczną na terenach Międzybrodzia Żywieckiego jest Góra Żar. Jej zbocza już w latach trzydziestych XX wieku stały się przedmiotem zainteresowania polskich lotników. Ciekawe przede wszystkim stały się warunki termiczne i ukształtowanie wierzchołka góry. Czas ten był również okresem dominacji lotnictwa w całej Europie początków XX wieku. W latach 1934-1936 na zboczu góry Żar wybudowano lotnisko oraz szkołę pilotów szybowcowych. Współcześnie w tym miejscu funkcjonuje Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” {https://pl-pl.facebook.com/G%C3%B3rska-Szko%C5%82a-Szybowcowa-%C5%BBar-121078987903553/}. Największą atrakcją tego miejsca stało się zatem latające szybowce.

Piloci szkolili się w nich w zakresie lotów termicznych, falowych, żaglowych, wysokościowych i akrobatycznych. Właśnie w tym miejscu w czerwcu 1949 roku rozegrano niezwykły pojedynek – Międzybrodzkie Zawody Szybowcowe Krajów Demokracji Ludowej. W starciu tym pierwsze miejsce zajęli polscy piloci, którzy startowali na szybowcach „Sęp”. Do końca lat pięćdziesiątych XX wieku start na tym lotnisku odbywał się przy pomocy gumowych lin naciąganych siłą ludzką. Piloci lądowali pod górą Żar, zaś powrót na szczyt umożliwiała szynowo-linowa kolej górska. Samoloty jako metoda startu szybowca zaczęły być wykorzystywane dopiero w XX wieku.

Góra Żar stanowi jedna z największych atrakcji terenów Międzybrodzia Żywieckiego. Można nie tylko szlakiem spacerować po jej zboczach, ale również podziwiać pięknie szybujące miniatury samolotów, które sprawiają, że niebo na tych terenach jest niezwykłe. Jest to zatem ciekawa atrakcja dla zawodowych pilotów, którzy przybywają tutaj by szkolić swoje umiejętności, ale również dla amatorów lotnictwa, którzy podziwiają podniebne popisy szybowców. Wybór góry Żar jest również ciekawym sposobem na spędzenie czasu ze swoimi dziećmi, gdyż z pewnością zapamiętają to miejsce jako jedno z najciekawszych w kraju. Zwiedzanie Międzybrodzia Żywieckiego oraz okolic umożliwia bogata baza noclegowa {}. Jako że Międzybrodzie Żywieckie jest miejscowością typowo letniskowo-turystyczną, możemy skorzystać z różnych ofert noclegów połączonych z bazą gastronomiczną. Oczywiście z gastronomii można korzystać również niezależnie od noclegów na terenie wioski, jednak w każdym miejscu możemy liczyć na bogate menu i świeże posiłki. Na miejscu są również szlaki rowerowe oraz inne możliwości spędzania wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *