Historia Bieszczad – Solina

Zwane czasem „Morzem Bieszczad” Jezioro Solińskie jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. Brzegi tego jeziora tworzy wiele małych zatok, przypominających norweskie fiordy. Do największych ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem zalicza się wieś Solina, w której istnieje rozwinięta baza noclegowa (Solina noclegi – przykład z bazy Meteor) – pola namiotowe, apartamenty czy ośrodki wczasowe to tylko niektóre z miejsc, gdzie możemy zarezerwować noclegi. Solina jest także ceniona, ze względu na korzystne położenie, jako dobra baza wypadowa do dłuższych wycieczek, w trakcie których zobaczyć możemy inne atrakcje, liczne w tej okolicy. Cerkwie są jednym z elementów charakterystycznych dla Bieszczad. Niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie spotkamy ich tyle na tak niewielkim obszarze. Te, które przetrwały do dzisiaj są często odrestaurowane i czarują swoim urokiem.

W niedalekiej odległości od Soliny znajdziemy wieś Bereźnica Wyżna z drewnianą cerkwią (Brzeźnica Wyżna – cerkiew info z wikipedii). Tu zobaczyć możemy piękne ikony, które ocenia się na ponad 300 lat. Inna drewniana cerkiew znajduje się w Górzance, która szczyci się jedynymi w swoim rodzaju płaskorzeźbami świętych. Dla osób zainteresowanych tematem na pewno ciekawym miejscem będzie Park Miniaturowych Świątyń w Myczkowicach. W tym miejscu, prowadzonym przez Centrum Kultury Ekumenicznej, znajdziemy ponad setkę makiet różnych bieszczadzkich świątyń. Zarówno tych leżących obecnie w Polsce, jak i na Ukrainie i Słowacji.

Obok Soliny znajduje się także wieś Bukowiec, przez wieki będąca podręcznikowym przykładem współżycia ze sobą przedstawicieli wielu kultur i narodowości. Niestety przez wojnę wieś straciła swój charakter, ale do dzisiaj możemy tu znaleźć fragmenty dawnych świątyń, które są świadkami tej historii.

Koło Soliny znajduje się także miejsce, które przypadnie do gustu miłośnikom geologii i geoturystyki. We wsi Bóbrka znaleźć można potężny kamieniołom, w którym wydobywano piaskowiec, służący do budowy zapory oraz towarzyszących jej zabudowań. Po zakończeniu wydobycia powstał tutaj rezerwat „Koziniec”, a na szczycie najwyższego wyrobiska kamieniołomu wyznaczony został punkt widokowy. Możemy stąd podziwiać panoramę Bieszczad z Jeziorem Myczkowskim oraz Solińskim na pierwszym planie.

One thought on “Historia Bieszczad – Solina

  1. To najpiękniejsze miejsce i wakacje jakie dane było mi spędzić. Każdemu polecam. Super miejsce na nocleg bo można wszędzie podjechać. Ceny niewygórowane, a mieszkańcy PRZEMILI!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *