Kąty Rybackie dla aktywnych sportowców

Kąty Rybackie – niewielka miejscowość w województwie pomorskim, ze względu na swoje atrakcyjne położenie nad Zalewem Wiślanym, jest idealnym miejscem do aktywnego spędzenia urlopu dla żeglarzy w sezonie letnim i wielbicieli jazdy po lodzie na bojerach. Obie formy sportu są bardzo popularne w Kątach Rybackich, a istniejąca w miejscowości baza noclegowa pozwala chociażby żeglarzom skorzystać z możliwości postoju przed dalszym wyruszeniem w drogę pomorskim szlakiem.

Przystanie w Kątach Rybackich
Żeglarze docierają do Kątów Rybackich wpływając na Zalew Wiślany ze Szkarpawy oraz Wisły Królewieckiej i najczęściej stają tutaj swoimi jednostkami przed dalszą drogą na wschód po tym akwenie. Do dyspozycji mają dwie główne przystanie: Zachodnią – żeglarsko-pasażerską z portem jachtowym, zbudowanym w ramach realizacji projektu Pętla Żuławska oraz Wschodnią, gdzie poza jachtami cumują także kutry rybackie. Poza tymi dwoma miejscami jachty żeglarskie mogą cumować także w przystaniach Neptun – dawny Barkas, który po remoncie w 2008 roku znowu zaczął przyjmować żeglarzy oraz Starym Porcie Rybackim – gdzie można zacumować na samym brzegu.

Najlepszą infrastrukturą może poszczycić się główny port przyjmujący żeglarzy, dobrze oświetlony, z ławkami i alejkami dla turystów, toaletami, kuchnią i prysznicami dla żeglarzy. Chętnie korzystają oni z możliwości odpoczynku przed dalszą drogą, a przy okazji mogą obejrzeć okoliczne atrakcje: Muzeum Rybackie, prezentujące zbiory starych łodzi, czółen i rekonstrukcję warsztatu. Można też przejechać się kolejką wąskotorową z pobliskiego Sztutowa do Stegny, Jantaru, Prawego Brzegu Wisły i Nowego Dworu Gdańskiego.

Bojery w zimie
Zimą, kiedy Zalew Wiślany zamarza, na lód ruszają amatorzy bojerów – czyli jednostek z żaglami, napędzanych wiatrem i poruszających się po lodzie na płozach. Żeglarstwo lodowe, choć ciągle nie tak popularne jak tradycyjne, zdobywa coraz więcej zwolenników, dostarczając adrenaliny związanej z rozwijanymi szybkościami w wyjątkowo pięknej zimowej scenerii. Dla osób chcących spróbować tego sportu działają w Kątach Rybackich wypożyczalnie sprzętu wodnego i czekają instruktorzy pozwalający zdobyć umiejętności ślizgania się po lodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *