Krynickie pijalnie wód

Krynica Zdrój to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych ośrodków uzdrowiskowych w Polsce. Zlokalizowana jest w Beskidzie Sądeckim, a dokładnie w dolinie potoku Kryniczanka. Pierwotnie miasto istniało pod nazwą Krzenycze, a wzmianki o nim pojawiają się już w XVI wieku. Położone jest w malowniczej okolicy, wśród wzgórz Góry Parkowej, Krzyżowej oraz Jasiennika. Miasto lubiane jest przez kuracjuszy ze względu na swoje walory uzdrowiskowe, ale także za położenie wśród gór, rzek i lasów. Wszystko razem sprawia, że Krynica jest idealnym miejscem na wypoczynek i zdrowotną kurację. Zachęca też sama lokalizacja i rozbudowana baza noclegowa.

Najbardziej znana jest oczywiście z pijalni wód mineralnych, a tych jest tutaj pod dostatkiem. Każda z nich to osobne miejsce i osobna historia, ale dopiero wszystkie razem stanowią o wspaniałości tego miejsca. Najstarsza z nich to drewniana pijalnia „Słotwinka”. Ten obiekt zdrojowy powstał już w 1806 roku. Na początku znajdowała się ona na miejscu obecnej Głównej Pijalni, na krynickim deptaku. Wraz z początkami drugiej połowy XIX wieku została przeniesiona do obecnej lokalizacji. Kuracjusze mają możliwość degustacji wód w Starych Łazienkach Mineralnych. Można tam znaleźć takie wody jak: Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zdrój Główny, Zuber. Pijalnia Główna to nie tylko obiekt uzdrowiskowy. To miejsce krynickiej gorączki, gdzie na łącznej powierzchnia ponad 4500 m², można znaleźć sale widowiskowe z licznymi koncertami i wydarzeniami kulturalnymi. Jest tu także wspaniały ogród zimowy z egzotyczną roślinnością oraz wiele innych sklepików i butików z pamiątkami i produktami z regionu.

Kolejna na liście jest pijalnia Jan-Józef, która mieści się na terenie Parku Zdrojowego, na tzw. Janówce, u podnóża Góry Parkowej. Ten mały budynek znajduje się w malowniczym parku. Na początku funkcjonowania stały tutaj dwa niezależne pawilony. Tak jak osobne były dwa źródła – Jan i Józef. Obecnie pozostał tylko jeden pawilon, ale wciąż można tutaj spróbować obu wód mineralnych, a dodatkowo umilić sobie czas wystawą obrazów wewnątrz pijalni. Zdrój Józef kiedyś nazywał się Dudzik, ale jego nazwę zmieniono, aby upamiętnić Józefa Merunowicza, obecnego zarządcę Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie, który dla Krynicy był człowiekiem wielce zasłużonym. Drugie źródło swoją nazwę zawdzięcza Panu Janowi, który dostarczał wodę kuracjuszom uczestniczącym w zabiegach borowinowych.

One thought on “Krynickie pijalnie wód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *