Mniej znane zakątki Dolnego Śląska – Świdnica

Świdnica to całkiem spore miasteczko, położone w województwie dolnośląskim, 50 km na południe od Wrocławia i zaledwie 30 km na północ od Sudetów. Turyści pokochali to miejsce ze względu na liczne zabytki, piękny rynek i malownicze górskie szlaki.

W Świdnicy znajduje się perła Dolnego Śląska – Kościół Pokoju wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To największy drewniany kościół w Europie. Starannie wykończone wnętrze, dzieła sztuki i złote ornamenty stwarzają tutaj niepowtarzalny klimat zadumy i pokory. W Świdnicy znajduje się jedna z najpiękniejszych starówek w Polsce. Wystarczy spocząć na ławeczki, wykonane w starym stylu i patrzeć na odrestaurowane, kunsztownie ozdobione, kolorowe kamienice mieszkalne. Z oddali dobiega pluskanie wody z pobliskiej fontanny. Kilka kroków stąd na ławce zasłużenie odpoczywa miejscowa astronomka Maria Cunitz [https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Cunitz]– jedna z najbardziej znanych kobiet o jakich słyszał świat. Liczne pomniki i kreatywne oświetlenie powodują, że rynek jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Jedną z miejscowych ciekawostek jest duży i kolorowy pomnik mężczyzny, będącego w trakcie wypełniania… potrzeby fizjologicznej. Miejscowi mówią na niego Srający Chłopek. Zdjęcie przy takiej osobliwości z pewnością zaciekawi każdego.

Wszyscy turyści, przyjeżdżający na Dolny Śląsk myślą przede wszystkim o górskich spacerach i wspinaczkach. Wystarczy tylko kilkadziesiąt minut jazdy samochodem lub autobusem na południe, aby dotrzeć do Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Nie możesz tutaj liczyć na wspinaczki wysokogórskie, lecz spacery długimi szlakami, wśród pięknych krajobrazów. Do parku nie można wjeżdżać samochodem, co wpływa na jakość powietrza i ciszę, którą przerywają jedynie bystre strumyki i śpiew ptaków.

Baza noclegowa w Świdnicy może śmiało konkurować z największymi polskimi i europejskimi miejscowościami turystycznymi []. Najmniej zapłacimy za nocleg w agroturystykach, gdzie ceny zaczynają się już od 15 złotych. Na turystów czekają też luksusowe pensjonaty i hotele, położone zarówno w centrum miasta jak i w spokojnych, leśnych zaciszach. Jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych są Apartamenty pod Lwem. Obiekt ten znajduje się zaledwie 200 m od Galerii Świdnickiej i 50 m od krytego basenu. Ceny zaczynają się już od 110 złotych. Świdnica to urocze miasteczko na weekendowy lub wakacyjny wyjazd, połączony ze zwiedzaniem zabytków jak i górskimi wycieczkami na jednych z najstarszych gór w Europie.

One thought on “Mniej znane zakątki Dolnego Śląska – Świdnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *