Plaże Półwyspu Helskiego

Półwysep Helski co roku przyciąga tysiące turystów spragnionych morza i plaż. To co jest największą zaletą tej niezwykle ciekawej i atrakcyjnej części polskiego wybrzeża, to fakt, że w każdym z kurortów tu zlokalizowanych są plaże po północnej stronie z dostępem do otwartego Bałtyku, jak i po stronie południowej nad Zatoką Pucką. Turyści, którzy obrali sobie Półwysep za cel urlopowy mają możliwość plażować i kąpać się w zimnych wodach otwartego morza, innym razem natomiast cieszyć się urokami kąpieli w płytkich i ciepłych wodach zatoki. Co ciekawe różnica temperatury może wynosić do kilku stopni. Efekt ten jest spowodowany tym, że wody Zatoki Puckiej są osłonięte Mierzeją Helską oraz tym, że średnia głębokość wewnętrznej części nie przekracza 3 metrów.

Bogata baza noclegowa i doskonale rozwinięta strefa usługowo-gastronomiczna sprawia, że do wszystkich kurortów zlokalizowanych na Półwyspie Helskim chętnie przyjeżdżają plażowicze, miłośnicy sportów wodnych i Ci, którzy liczą na niezapomniany urlop. Nie trudno tu o noclegi, Półwysep Helski to takie miasta jak Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Wszystkie te miejscowości posiadają liczne hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, obiekty agroturystyczne, a nawet sanatoria.

Plaże to największa atrakcja wszystkich tutejszych miejscowości. Wspólnym mianownikiem jest drobniutki piasek i wydmy. Mierzeja Helska powstała bowiem na skutek działania prądów morskich i wiatru, który nanosił piach z całego zachodniego frontu. Klejoną zaletą plaż jest fakt, że nie są one zatłoczone. Dlaczego? Na przyjeżdżających tu turystów czeka 35 kilometrów wybrzeża po stronie Bałtyku i drugie tyle od strony Zatoki Puckiej. W każdym z kurortów są wyznaczone kąpieliska, które podczas sezonu są strzeżone przez ratowników. Riwiery w Chałupach, Kuźnicy, Jastarni czy Juracie pokryte są drobnym jasnym piaskiem.

Działa tu także wiele wypożyczalni sprzętu windsurfingowego i szkoły. „Male Morze” czyli wody Zatoki Puckiej są prawdziwym rajem dla miłośników pływania na desce z żaglem. Najsłynniejszą strefą na całym Półwyspie jest obszar dla nudystów w Chałupach. Powstał on już w latach 60-tych i ciągnie się na długości 3-4 km w połowie drogi z Chałup do Kuźnicy. O początku plaży, na której spotkany nieubranych plażowiczów informuje znak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *