Spodek, Muzeum Śląskie – atrakcje w Katowicach

Katowice co roku przyciągają wielu turystów. Z noclegiem w Katowicach nie ma jednak problemu nigdy, ponieważ jest tu bardzo rozbudowana baza noclegowa (więcej na meteor-turystyka.pl). Przed wyjazdem do tego śląskiego miasta warto zaznajomić się z ofertą turystyczną. Jest tutaj wiele ciekawych miejsc oraz atrakcji, których nie warto pominąć w trakcie zwiedzania. Warto zarezerwować nocleg w miejscu, z którego łatwo będzie się dostać środkiem transportu do wielu przeróżnych atrakcji.

Jedną z wielu popularnych atrakcji jest oczywiście katowicki Spodek. Hala została stworzona w celu widowiskowo-sportowym. Spodek znajduje się przy Alei Wojciecha Korfantego 35. Budowę tego obiektu rozpoczęto w roku 1964, natomiast hala została otwarta 9 maja 1971 roku. Hala może się szczycić tym, że jest to jedna z pierwszych na świecie, budowla z dachem zrealizowana w koncepcji tensegrity. Konstrukcja kopuły, która waży 300 ton, za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic jest połączona z zewnętrznym stalowym pierścieniem. Hala zawdzięcza swoją nazwę kształtowi obiektu, który przypomina UFO, czyli latający spodek. Do obiektu oprócz hali, należy także lodowisko, sala gimnastyczna oraz hotel. Spodek może się pochwalić koncertami takich gwiazd jak: Depeche Mode, Green Day, Metallica, Slash lub Alice in Chains. Na scenie także występowali polscy artyści, na przykład: Edyta Górniak, Dżem, Budka Suflera oraz Hey.

Warto udać się także do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Utworzone zostało w 1929 roku i na celu miało gromadzenie pamiątek kultury materialnej i duchowej utworzonej w tym regionie. Pierwszymi eksponatami były stroje ludowe, wyroby rzemiosła artystycznego, kolekcja sakralna oraz obrazy. Muzeum działało do wybuchu II wojny światowej, następnie w roku 1984 zostało restytuowane, a w 2006 zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Ciekawostką jest, że dzisiejsze muzeum znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego ‚Katowice’. Główna część Muzeum Śląskiego składa się z siedmiu poziomów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *