Szczyrk – płuca Śląska

Śląsk, rejon Polski jednoznacznie kojarzący się z przemysłem, kopalniami i hutami. A przecież Śląsk to nie tylko dym i kominy, ale także rozległe lasy, tereny zielone i góry. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Katowic i całej śląskiej aglomeracji rozpościera się pasmo Beskidu Śląskiego. Przy dobrej pogodzie i widoczności często można te góry dostrzec z samych Katowic. Szczególnie wyróżnia się najwyższy szczyt czyli Skrzyczne. Kopulasty wierzchołek, zwieńczony wieżą stacji nadawczej jest bardzo charakterystyczny i trudno go pomylić z innymi wzniesieniami. Skrzyczne góruje nad doliną Żylicy, w której leży jedna z ładniejszych miejscowości wypoczynkowych w Beskidach, Szczyrk.

Miasteczko oferuje bardzo rozbudowaną bazę noclegową, malownicze położenie i liczne atrakcje. Dzięki temu jest celem jednodniowych wycieczek, weekendowych wyjazdów i wakacyjnych urlopów, dla licznej rzeszy turystów. Chcąc poznać Beskid Śląski i okolice, wybór Szczyrku jako miejsca na nocleg jest bardzo korzystny. Miejscowość położona jest w niewielkim oddaleniu od głównych szlaków komunikacyjnych, na tyle małym, że dojazd do niej nie stanowi żadnego problemu i na tyle dużym, że możemy poczuć górską atmosferę.

Szczyrk od zawsze był turystycznym zapleczem Śląska. Liczne ośrodki wczasowe kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych, w dzisiejszych czasach zostały zaadoptowane na potrzeby przyjęcia turystów indywidualnych. Dzięki temu Szczyrk oferuje bardzo szeroki wybór noclegów, w rożnym standardzie i zakresie cenowym. Spędzając czas w Szczyrku, na wyciągnięcie ręki mamy liczne atrakcyjne szlaki turystyczne, np. na Skrzyczne, Klimczok czy Szyndzielnię. W okolicy znajduje się także wiele schronisk górskich. Dzięki temu Szczyrk jest doskonałym wyborem dla osób chcących spędzić czas głównie na górskich wędrówkach. Ale Szczyrk to nie tylko szlaki.

W samej miejscowości i w najbliższej okolicy znajdziemy liczne miejsca warte zobaczenia i odwiedzenia. Niedaleko, tuż za Przełęczą Salmopolską leży Wisła i Ustroń, jeszcze kawałek dalej Istebna i Koniaków. Wszystkie te miejscowości są znane i często odwiedzane przez urlopowiczów. Będąc w Szczyrku warto także odwiedzić Bielsko Białą i Żywiec. Beskid Śląski oferuje naprawdę dużo możliwości spędzania wolnego czasu, a wizyta w Szczyrku to doskonały wybór dla osób chcących poznać ten właśnie zakątek Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *