Wspaniałe jezioro w Powidzu

Na trasie z Warszawy do Poznania, odbijając kilka kilometrów od drogi głównej, znaleźć można malowniczą miejscowość o nazwie Powidz. To urocze miejsce, gdzie odpocząć można od zgiełku miasta i pooddychać świeżym powietrzem niezanieczyszczonym spalinami. Miejscowość od trzynastego wieku posiadała prawa miejskie, które swego czasu nadał jej król Bolesław Pobożny. Jednak w ostatnim stuleciu je utraciła i do dziś funkcjonuje jako gmina. Jednocześnie jest najmniejszą gminą województwa wielkopolskiego pod względem liczby ludności, jaka ją zamieszkuje.

Głównym atutem Powidza są walory naturalne, jakim jest obdarzony. To przede wszystkim otoczenie wspaniałych lasów, w których świeże powietrze przyczyniło się do uznania miejscowości za uzdrowisko. Tereny sprzyjają spacerom relaksacyjnym oraz wycieczkom rowerowym, do których wyznaczone zostały specjalne trasy w tej okolicy. Jednak największą atrakcją jest powidzkie Jezioro. Jest wyjątkowo rozległe i głębokie, co rzadko spotykane jest w tym regionie. Cechują go przepiękne widoki i malownicza panorama, które zachwycają już od pierwszego spojrzenia. Za najładniejszą część uznawana jest Panorama Zatoki Zgon, a także część Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

To, co na pewno warto wiedzieć o jeziorze to fakt, że woda w nim jest krystalicznie czysta. W okolicy nie ma żadnych fabryk ani punktów przemysłowych, które mogłyby stać się przyczyną zanieczyszczenia, dlatego jezioro od lat cieszy się nieskazitelnym stanem. W jego obrębie znajdują się głownie działki prywatnych właścicieli, dlatego nie jest to miejsce zbyt oblegane turystycznie, a jednocześnie wyjątkowo piękne i niesamowite, dlatego ci, którzy o nim wiedzą, chętnie przyjeżdżają tu odpocząć.

Noclegi są tu wyjątkowo dobrze oceniane ze względu na gospodarstwa agroturystyczne, które znajdują się przy linii brzegu jeziora. To na nich opiera się baza noclegowa tego miejsca i choć Powidz nie jest zbyt rozsławiony wśród turystów, właściciele nigdy nie narzekają na brak gości. Jednocześnie świetnie znają się na swoim fachu i oferują konkurencyjne warunki oraz dużo dodatkowych usług, na które goście chętnie się decydują, na przykład całodzienne wyżywienie.

Okolica jest bardzo kameralna, ponieważ nie ma tu wielkich hoteli. Znajdujący się jeden tuż przy brzegu był kiedyś nazywany domem uzdrowiskowym. Dziś także oferuje miejsca noclegowe. W budynku znajduje się też restauracja. Dzięki kameralnej atmosferze Powidz to miejsce, w którym świetnie się odpoczywa i relaksuje z dala od zgiełku miasta, dlatego warto zarezerwować kwaterę już dziś i dać sobie kilka wspaniałych dni nad jeziorem Powidz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *